Şu anda okuyorsunuz
Geleceğin genç kadın liderleri iş hayatında eşitlik için CampusWIN Oryantasyon Programı’nda

Geleceğin genç kadın liderleri iş hayatında eşitlik için CampusWIN Oryantasyon Programı’nda

Geleceğin genç kadın liderleri iş hayatında eşitlik için CampusWIN Oryantasyon Programı’nda

TurkishWIN ve BinYaprak tarafından üniversite kampüslerindeki geleceğin genç kadın liderlerini harekete geçirmek, toplumsal cinsiyet eşitliği için çözüm üretmek ve kariyer yolculuklarında ilham vermek amacıyla hayata geçirilen CampusWIN ağının Oryantasyon Programı, bu yıl 28-29 Eylül tarihlerinde gerçekleştirildi.

Yedi yıldır geleceğini bugünden inşa etmek isteyen üniversite öğrencisi genç kadınların hayatına yön veren organizasyon, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da TSKB ev sahipliğinde düzenlendi. 23 farklı üniversiteden 55 öğrencinin katıldığı etkinlikle iki gün boyunca çeşitli atölye çalışmaları gerçekleştirildi, konuk konuşmacılarla ilham veren deneyimler paylaşıldı.

Genç kadın liderlerin CampusWIN mezunları ile de buluştuğu etkinlikte, İnsan Kaynakları ve eğitim duayeni Pınar Kulalı Şimşek “Yeni CampusWIN Tasarımı”nı tanıtırken, Yönetici Koçu ve Strateji Ortağı Oya Günay odaklanma eğitimi verdi ve birçok vaka çalışmaları gerçekleştirildi. Organizasyon kapsamında katılımcılar, oluşturdukları ekiplerle TSKB’nin ‘’Kadın İstihdamı Kredi Programı’’ ile ilgili ilan ve slogan geliştirdiler. Atölye sonunda gerçekleştirilen final sunumuna, TSKB Genel Müdür Yardımcısı Hasan Hepkaya, TSKB Kurumsal Bankacılık Pazarlama Müdürü Hüseyin Gürel, TSKB Kurumsal İletişim Müdürü Canan Coşkun, Haus Reklam Ajansı Başkanı Ayça Güneş ve Binyaprak Kurucusu Melek Pulatkonak jüri üyesi olarak katıldı. Jürinin oylaması sonucunda birinciliği kazanan grup ödüllendirildi.

CampusWIN liderlerinin bir araya geldiği ve yıllık planlarını yaptıklarını CampusWIN Oryantasyon Programı, her yıl eğitim-öğretim döneminin başında düzenliyor. Farklı üniversitelerden gelerek buluşan ve tanışan CampusWIN liderleri, iki gün boyunca oryantasyon programında birlikte üretiyor ve farklı komitelerde yer alarak görev paylaşımı yapıyorlar. CampusWIN liderleri düzenli online toplantılar gerçekleştirerek yeni görevler de üstleniyor ve her ay farklı bir şirkette düzenlenen Akademi Günleri’nde bir araya gelerek mesleki deneyimlerini geliştiriyorlar.

“Fırsat eşitliği temelli projeler daima önceliklerimiz arasında”

Etkinliğin açılışında konuşan TSKB Genel Müdür Yardımcısı Ece Börü, bankanın fırsat eşitliğine verdiği öneme dikkat çekerek, “Fırsat eşitliği temelli projeler daima önceliklerimiz arasında yer alıyor. Gururla söyleyebiliriz ki, toplumsal algıyı değiştirmek ve çalışma hayatında kadınlara fırsat eşitliği sunmak amacıyla pek çok projeyi hayata geçiriyoruz” dedi.

BörüTSKB’nin bu konudaki çalışmalarını şöyle anlattı: “Öncelikle kendi çalışma ortamımızda fırsat eşitliğini esas alıyoruz. Bugün geldiğimiz noktada, TSKB’de kadın çalışanların banka genelindeki oranı yüzde 52, müdür ve üstü pozisyonlardaki kadın çalışan oranı ise yüzde 51 gibi eşine az rastlanır bir oranda. WEP’s prensiplerini imzalayan öncü kurumlardan biriyiz.Yine bu konuyla ilgili olarak farklı şirketlerin de somut adımlar atması amacıyla bundan üç yıl önce Fransız Kalkınma Ajansı-AFD ile bir sosyal kalkınma projesi başlattık. Kadın istihdamını destekleme amacıyla çıktığımız yolda 1250 kadını aktif çalışma hayatına kazandırdık. Bundan 2 sene önce üniversiteli genç kızları desteklemek üzere Türk Eğitim Vakfı ile Eğitimden Üretime Burs Fonu’nu hayata geçirdik. İKSV ile İstanbul Müzik Festivali kapsamında yürüttüğümüz ‘Yarının Kadın Yıldızları’ eğitim destek fonu ile genç yeteneklerimizin müzik eğitimine katkıda bulunuyoruz. SKD Türkiye ile hayata geçirdiğimiz ‘Eşit Adımlar’ dijital platformu ise iş dünyasında kadın istihdamını artırmak için farkındalık yarattığımız, başarı hikayelerini paylaşarak çoğaltmayı hedeflediğimiz önemli bir projemiz.”

“Gençlerle el ele daha iyiye”

Açılış konuşmasına “Sizler geleceğin değil, bugünün liderisiniz. Sizlere güveniyoruz” diyerek başlayan BinYaprak Kurucusu Melek Pulatkonak, “Her birimiz bugün iş hayatında fırsat eşitliği için bir adım atabilir ve etki alanımızı genişletebiliriz. Bugün ve her gün kolektif akıl ve yepyeni fikirlerle, dijital platformumuz BinYaprak’la üniversitelerinizde fark yaratmanız için tam destekle hem yanınızda hem de arkanızdayız. Gençlerle, sizlerle el ele daha iyiye bir dünya hayal ediyoruz” dedi.

CampusWIN Liderleri Hakkında

CampusWIN liderleri toplumsal cinsiyet eşitliği farkındalığı olan bir toplum ve işte fırsat eşitliği için üniversite kampüslerinde görmek istedikleri değişime öncülük ediyor. CampusWIN liderleri; kişisel gelişim için TurkishWIN ve BinYaprak desteğini alarak, sürekli eğitim ve deneyimle kendini geliştirirken, CampusWIN Akademi özel liderlik workshoplarına katılma, mentorluk desteği alma, hayat boyu CampusWIN kız kardeşliğinin ağından yararlanma gibi imkanlara sahip oluyor.

TurkıshWIN Hakkında

Etkinliği gerçekleştiren TurkishWIN, Türkiye ile bağı olan dünya vatandaşı kadınların birbirlerine ilham ve güç verdikleri küresel bir paylaşım platform. TurkishWIN‘in misyonu, benzer dünya görüşüne sahip, öğrenmeye açık kadınların içten paylaşımlarına ve birbirlerine fırsat yaratmalarına olanak tanımaya dayanıyor. Dünya vatandaşı olan Türk kadınlarının global kız kardeşlik çemberi TurkishWIN, bugün Londra, New York ve İstanbul başta olmak üzere on bir şehirde faaliyetlerini sürdürmektedir.Cömertlik, cesaret, merak ve şeffaflık değerlerini benimseyen TurkishWIN ilham veren konuşmalar, mentorluk ve kampüs programlarıyla network ve içerik üreterek 10 bin kadın gücünde bir platform hedefine ilerlemektedir.

BinYaprak Hakkında

BinYaprak; iş hayatına atılmaya hazırlanan farklı coğrafyalardaki üniversiteli kadınla, çalışan kadının ilham, tecrübe ve iş fırsatlarını paylaştıkları dijital işte kız kardeşlik networkü. BinYaprak, www.binyaprak.com adresindeki servisi ve sosyal medya hesaplarıyla üye ve takipçilerine ilham verirken, yine dijital platformlarda eğitim ve etkinlikler düzenlemektedir.

TSKB Hakkında

TSKB, 1950’den bu yana, kurumsal kredilendirme, proje finansmanı, yatırım bankacılığı ve danışmanlık hizmetleri sunarak ülkemizin sürdürülebilir kalkınmasına destek sağlamaktadır. Uluslarüstü finans kurumları ile geliştirmiş olduğu uzun soluklu iş ortaklıkları kapsamında küresel fonları Türk iş dünyasının yatırımları ile buluşturan TSKB, uzun vadeli kredilerin yanı sıra yatırımların finansal, teknik ve çevresel sürdürülebilirliği için özel danışmanlık çözümleri de sunmaktadır. TSKB ayrıca nitelikli yatırım bankacılığı hizmetleriyle Türk ekonomisinin gelişimi ve büyümesi için değer yaratmaktadır. Küresel olarak kabul görmüş sürdürülebilirlik uygulamalarını ekonomik, sosyal ve çevresel boyutlarıyla bankacılık süreçlerine entegre eden TSKB, iş dünyasının düşük karbonlu ve daha verimli bir üretim düzeyine geçişi için kaynak sağlamaktadır. Türkiye’nin ilk karbon-nötr bankası, finans sektöründe ilk sürdürülebilirlik raporu, ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemine sahip ilk Türk bankası gibi başarılara imza atmış olan TSKB, 2016 yılında uluslararası piyasalarda ihraç ettiği ‘Yeşil/Sürdürülebilir Tahvil’ (Green/Sustainable Bond) ile ülkemizde bir ilki daha gerçekleştirmiştir. BİST Kurumsal Yönetim Endeksi’nde en yüksek derecelendirmeye sahip kurumlardan biri olan TSKB, ayrıca, BİST Sürdürülebilirlik Endeksi’nde yer almaktadır. TSKB, başarılı uygulamaları ile bugüne dek Euromoney, Financial Times, IFC, CDP, Global Capital, IFR-Thomson Reuters ve Bonds&Loans gibi uluslararası platformlar tarafından pek çok ödüle layık görülmüştür.

Bu içeriğe tepkiniz nasıl oldu?
Bayıldım
0
Kızgın
0
Komik
0
Şaşkın
0
Üzgün
0
Henüz yorum yok. İlk yorumu siz yapın!

Bir cevap bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Türkiye'den ve Dünya’dan kadınlara öncelikli olarak, bütün kesimi ilgilendiren haberler tarafımızca bizzat yapılmaktadır. La Femme Nicomedia bir markadır. Her hakkı saklıdır. Bu websitesinde yer alan hiçbir metin/haber izin almadan kopyalanamaz.

Yukarı Kaydır