Şu anda okuyorsunuz
FeminİSTANBUL ŞİDDETİ ŞİİR İLE YENMEYE HAZIRLANIYOR

FeminİSTANBUL ŞİDDETİ ŞİİR İLE YENMEYE HAZIRLANIYOR

FeminİSTANBUL ŞİDDETİ ŞİİR İLE YENMEYE HAZIRLANIYOR

UNESCO’ya bağlı Uluslararası Şiir Organizasyonları içinde yer alan, “FeminİSTANBUL Kadın Şiiri Festivali” bu yıl dördüncü kez, 7-9 Kasım 2019’da, Kartal Belediyesi’nin desteğiyle düzenlenecek.

“Şiir Şiddeti Yener” manifestosuyla yola çıkan FeminİSTANBUL, kadınlığın sorunlarına dair evrensel bir fikir, sanat ve diyalog platformu olmayı hedefliyor. Kadın temalı şiirleriyle her dilden, dinden ve cinsiyetten şair ‘şiddeti yenmek’ için bir araya gelecek.

Ana temasını kadın, kadın sorunları, kadının her türlü halini içeren durumlar olarak tanımlayan Feminİstanbul Kadın Şiiri Festivali Türkiye’de bir ilki gerçekleştiriyor. Kadın temalı şiirleriyle her dilden, dinden ve cinsiyetten şair bu festivalde ‘şiddeti yenmek’ amacıyla buluşacak.

Bu yıl festivalin organizasyon komitesinde Op. Dr. Hilal Karahan ve Dilruba Nuray Erenler bulunuyor. Festivale bugüne kadar Hindistan, Peru, Bolivya, İran, Arap ülkelerinin her biri, İtalya, İspanya, Romanya, Bulgaristan, İngiltere, Sırbistan, Bosna Hersek, Arnavutluk, Almanya, Fransa, Macaristan ve daha pek çok ülkeden gelen şairler katıldı. Dünyanın dört bir yanından FeminİSTANBUL Festivali’ne katılan şairler kendi ülkelerindeki kadınların sorunlarını dile getiren şiirlerini ulusal kıyafetleriyle paylaşıyor.

FeminİSTANBUL’da yıllar, temalar ve manifestolar

Dört yıldır düzenlenen FeminİSTANBUL’un bugüne kadar ki temaları; “2016 yılında ‘Anadiline Karşı Kadın Dili’, 2017 yılında ‘Tuzun Sınırları’, 2018 yılında ‘Birlikte Çeşitlilik, birlikteyiz, çeşitliliğimizi kucaklıyoruz’ ve 2019 yılında ‘Şiir Şiddeti Yener’” olarak belirlendi.

“Şiir şiddeti yener”

Bu yılki temayı açıklayan Festival Direktörü Op. Dr. Hilal Karahan, “Dünyada, medeniyet düzeyi her ne olursa olsun, kadınlar şiddetle yüz yüzedir. Şiddet, fiziksel olduğu kadar psikolojik ve ekonomik de olabilir. Şiddetin her türüne, biçimine karşıyız. Sözcüklerin bittiği yerde başlıyor çünkü şiddet. Bu durumu tersine çeviriyor, bu kez biz sözcükleri bir alet gibi kullanmayı, şiddete karşı farkındalık yaratmayı hedefliyoruz. İnsanlığın ortak dili şiirdir. Şiir tüm sınırları ve duvarları aşabilir. Şiir, şiddeti yenecek yegâne şeydir. Kadın olmayı kutluyor ve bir armağan olarak kucaklayıp, kabul ediyoruz. İşte şimdi bu kutlamayı bir şiir şölenine dönüştürmek için buluşuyoruz. Dünyanın neresinde olursak olalım, hep birlikte olmak umuduyla!” ifadelerini kullandı.

Onur Ödülü Canan Kaftancıoğlu’na verilecek

Uluslararası FeminİSTANBUL Kadın Şiiri Festivali’nin açılış seremonisi 8 Kasım 2019 Cuma günü, Kartal Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi’nde yapılacak. Basın iletişimi sponsorluğunu Faselis’in üstlendiği festivalin onur ödülü Canan Kaftancıoğlu’na verilecek.

Festivalin yabancı şair konukları, AndroullaShati (Kıbrıs), AdelBouagga (Tunus), Asma Al Haj (Filistin/Ürdün), DaryaHeidari (İran), DomenicoPisana (İtalya), GinoLeineweber (Almanya), Malak SahioniSoufi (Suriye/İngiltere), Nancy Paul (Hindistan), SanazDavoodzadeh Far (İran), SavianaStănescu (Romanya/USA), Vadim Terekhin (Rusya), ValentinIacob (Romanya) olacak.

Ülkemizdense, Ali Günvar, Ali Rıza Gelirli, Ayça Erdura, Aydan Yalçın, Aydın Şimşek, Ayten Mutlu, BedrosDağlıyan, Bircan Çelik, Çağın Özbilgi, Deniz A. Tüzün, Dilek Değerli, Dilruba Nuray Erenler, Elçin Sevgi Suçin, Emel Koşar, Ertuğrul Özüaydın, Gönül Dilek, Gülce Başer, Halil İbrahim Özcan, Hasan Erkek, Hilal Karahan, İsmail Biçer, Kemal Aslan, Levent Karataş, Malik Enes Gümüşlü, Mehmet Hakkı Suçin, Mesut Şenol, Muhsine Arda, Muzaffer Özdemir, Nevin Koçoğlu, Niyazi Yaşar, Okan Yılmaz, Osman Öztürk, Ömer Turan, Pınar Doğu, Serap Aslı Araklı, Tarık Günersel, Veysi Toktaş, Volkan Hacıoğlu, W. B. Bayrıl katılacak.

2019 Uluslararası FeminİSTANBUL Kadın Şiiri Antolojisi

FeminİSTANBUL Kadın Şiiri Festivali kapsamında hazırlanan ve editörlüğünü Op. Dr. Hilal Karahan’ın yaptığı “2019 Uluslararası FeminİSTANBUL Kadın Şiiri Antolojisi” Kartal Belediyesi’nin katkılarıyla yayına sunuldu. Antolojinin kapsamı hakkında konuşan Karahan, “Türkiye’den ve tüm dünyadan 78 şair katıldı. Çevirileri ben, Ayten Mutlu, Volkan Hacıoğlu, Mehmet Hakkı Suçin, Tarık Günersel, Taherey Mirzayi  ve Mesut Şenol yaptık. Bu antoloji serisiyleTürkiye’de geçen yıl bir ilke imza attık. Bundan sonraki yıllarda da devam etmesini arzuluyoruz” dedi.

İlginizi Çekebilir
ara güler

Uluslararası FeminİSTANBUL Kadın Şiiri Festivali, UNESCO’ya bağlı WFP (World Festival of Poetry-Dünya Şiir Festivali), WCF (WritersCapital Foundation-Kapital Yazarlar Vakfı) ve WPM (World PoetryMovement-Dünya Şiir Hareketi) tarafından resmi olarak destekleniyor. Festival etkinlikleri destekçi kurumlar tarafından tüm dünyaya duyuruluyor.

Hilal Karahan kimdir?

Türk şair, yazar, çevirmen. Operatör Doktor Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanı. 2 çocuk annesi. Onlarca şiir, deneme ve çeviri kitabı var. Şiirleri pek çok dile çevrildi; İngilizce, İspanyolca, Fransızca, Arapça, Romence, İtalyanca ve Sırpça’da kitapları basıldı. Uluslararası kabul gören prestijli şiir festivallerinde, kongre ve seminerlerde Türkiye’yi temsil eden, bildiri sunan, eserleriyle çok dilli antolojilerde yer alan bir kadın şairdir.

Şiir kitapları Yaşar Nabi Nayır, Cemal Süreya, M. Sunullah Arısoy, İsmet Kemal Karadayı jürileri tarafından ödüllendirildi. Bunun yanı sıra uluslararası şiir ödülleri şunlardır: UNESCO’ya bağlı Dünya Barış Enstitüsü’nden “World Icon of Peace” ödülü, Çin Uluslararası Şiir Çevirisi ve Araştırma Enstitüsü Ödülü, Kazakistan’da World Nations Writers’ Union, “Pride of the Globe” Uluslararası Kültür Ödülü, Özbekistan’da Özbekistan Yazarlar Birliği Semerkant Edebiyat Ödülü,  İtalya’da düzenlenen XXIV. “PaestumPoseidonia” Uluslararası Şiir Ödülü, VI. Verbumlandi-art “Citta del Galateo” Uluslararası Şiir Ödülü, V. “NuoviOcchisulMugello” Uluslararası Şiir Ödülü, IV. Roma Verbumlandi-art “La VocedeiPoeti” Çeviri Ödülü.

Türkiye PEN, Edebiyatçılar Derneği ve Türk Dil Derneği üyesidir. UNESCO’ya bağlı Dünya Şiir Festivali (WFP) organizasyonunda Kıtalararası Direktör, Kapital Yazarlar Vakfı’nda (WCF) Genel Sekreter, Dünya Barış Enstitüsü’nde (WIP) Türkiye elçisi, Dünya Şiir Hareketi’nde (WPM) Türkiye üyesi ve Uluslararası Diplomasi ve Adalet Konsülü’nde (ICDJ) Türkiye üyesidir. 2006’dan beri Uluslararası FeminİSTANBUL Kadın Şiiri Festivali’nin direktörü ve antoloji editörüdür.

 

Bu içeriğe tepkiniz nasıl oldu?
Bayıldım
0
Kızgın
0
Komik
0
Şaşkın
0
Üzgün
0
Henüz yorum yok. İlk yorumu siz yapın!

Bir cevap bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Türkiye'den ve Dünya’dan kadınlara öncelikli olarak, bütün kesimi ilgilendiren haberler tarafımızca bizzat yapılmaktadır. La Femme Nicomedia bir markadır. Her hakkı saklıdır. Bu websitesinde yer alan hiçbir metin/haber izin almadan kopyalanamaz.

Yukarı Kaydır