Şu anda okuyorsunuz
Dünya Tarihinin En Ünlü Kadın Ajanı Mata HARİ.

Dünya Tarihinin En Ünlü Kadın Ajanı Mata HARİ.

Dünya Tarihinin En Ünlü Kadın Ajanı Mata HARİ.

Mata HARI
07.8.1876-15.10.1917
I. Dünya Savaşı yıllarında, dansçı kimliği altında Almanya hesabına çalışan casus.

Hollandalı olan Mata Hari’nin asıl adı Margaretha Geertruida Zelle’dir .Mata Hari’nin ismi Malay dilinde şafağın gözü, Hint Dilinde şafağın gözbebeği anlamına gelir.

Fransız, İngiliz, Rus subay ve devlet adamlarından topladığı çok gizli askerî bilgileri kızına yazılmış masum mektuplar halinde özel diplomatik kurye ile Paris’ten Almanlara ulaştırıyordu. Alman askerî ve denizcilik istihbarat başkanlarıyla toplantılara katıldığı Madrid’den Paris’e döndükten sonra, 13 Şubat 1917’de tutuklandı.

Yıllardır hakkında toplanan belgelerin en önemlisi, son Madrid seyahatinde Madrid elçiliğinden Alman askerî merkezine kendi kodu (H21) ile gönderdiği ve yolda ele geçirilen telgraftı. Madrid dönüşü alacağı 15.000 İspanyol Pezosu tutarındaki çek, tutuklandığı zaman üzerinde bulundu. Bir diğer delil de, 1915’te Fransa’ya dönmesinden önce Alman Gizli Servisi’nden aldığı 30.000 Marklık senetti. Mahkemenin söz konusu paralarla ilgili suçlamasını, “Hediye aldım” diyerek reddeden Mata Hari, kuvvetli delil bulunamamasına rağmen idama mahkûm edildi ve 15 Ekim 1917’de kurşuna dizildi.

İdama giderken gayet soğukkanlı olan Mata Hari, “Bu Fransızlar beni öldürmekle ne kazanacaklar, savaşı mı kazanacaklar?” diye yanındakilere dert yanmıştır. Kurşuna dizilirken gözlerini bağlatmayarak bir cesaret ve soğukkanlılık örneği göstermiştir.

Aslında Hollanda’da varlıklı bir anne babadan doğmuştu. Özel okullarda eğitim görürken dişiliğini fazla gösteren renkli elbiseler giymesi ile dikkat çekiyordu. 17 yaşındayken iflas eden babası evi terketmiş, annesi de birkaç ay sonra ölmüştü. Özel bir yuvada küçük çocuklara bakma işine girmişti ama okulun yaşlı müdürüyle ilişkiye girdiği için skandal koptu ve işten atıldı. Kendinden 20 yaş büyük Hollandalı bir kaptan ile evlenip, o zamanlar Hollanda sömürgesi olan taa Güneydoğu Asya’da Endonezya’nın Java adasına yerleşmişlerdi. 2 çocuk sahibi olmuştu. Çocuklarını dadılara bırakıp Java yerlilerinin arasına karışıyor, onların ilginç dans figürlerini öğreniyordu. Sonra bir dönem Sumatra’da yaşadılar. Çocuklarından biri ölünce Hollanda’ya döndü, eşi ile boşandılar. Kaptan eşi çocuğunu yanına aldı.

Tek başına kalan Marguerite’in ilk işi Paris’e gitmek olmuştu. Birinci dünya savaşı yılları yaklaşıyordu. Aklına java danslarını burada sergileme fikri geldi. Parlak taşlı bir sütyen taktı. Bedenine çok ince bir çorap giydi. Görenler onu çıplak zannediyordu. Basınla arasını çok iyi tuttu. Sahne hayatında Mata Hari adını aldı. Bir gecede sansasyon yarattı. Puccini kendisine aşık oldu. La scala’da dans etti. Fransız savaş bakanı’nın sevgilisi oldu. Zengin beylere özel danslar sunuyor, karşılığında müthiş paralar kazanıyordu.

Savaş patladığında işler durgunlaştı. Fransızlar yararına Almanlara karşı casusluk yapmayı önerdi,1 Bir milyon frank istedi. Almanlar da kendileri için çalışmasını istediler. Fransızlara gidip “Almanlar, Türklerle birlikte Fas’a çıkacaklar!” bilgisini verdi ama bu yalandı. Fransızlar “çift taraflı ajan” olduğunu anlayınca onu hapse attılar. 15 Ekim 1917’de şafak vakti Mata Hari’yi ormana götürdüler. Başında zarif bir şapka, üstünde son moda bir palto vardı. Son kez hoş bir bakışla askerleri süzdü. El salladı arkasını döndü. Tüfekler patladı. Mermilerden sadece biri kalbine isabet etmişti. Zaten bir düzine askerlerden 11’i ona ateş bile etmemiş, 4’ü yere doğru nişan almış ama biri direk kalbini hedef seçmişti. Tüfekler susunca ölümü garanti altına almak isteyen komutan tabancası ile Mata Hari’nin ayrıca başına da bir el sıkıp “Mata Hari öldü” şeklinde anons etmişti.

Bu içeriğe tepkiniz nasıl oldu?
Bayıldım
0
Kızgın
0
Komik
0
Şaşkın
0
Üzgün
0
Henüz yorum yok. İlk yorumu siz yapın!

Bir cevap bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Türkiye'den ve Dünya’dan kadınlara öncelikli olarak, bütün kesimi ilgilendiren haberler tarafımızca bizzat yapılmaktadır. La Femme Nicomedia bir markadır. Her hakkı saklıdır. Bu websitesinde yer alan hiçbir metin/haber izin almadan kopyalanamaz.

Yukarı Kaydır