Şu anda okuyorsunuz
DÜNYA İNANIN ÇOK BÜYÜK.

DÜNYA İNANIN ÇOK BÜYÜK.

dünya inanın küçük

Gezmek isteyip de gezemeyenler, nasıl gezeceğini bilemeyenler!

Kabul ediyorum ha deyince seyahate çıkmak alışkın olmayan biri için zordur. Ancak cesaret etmeden, denemeden asla bilemeyiz. Bunca insan bilet sitelerinde neredeyse her gün bilet avına çıkıyorsa ki ben onlardan biriyim, bu işin içinde muazzam bir zevk olmasa inanın hepimiz sırt çantamızı sırtımıza alıp ya da valizimizi havalimanlarında metrelerce sürükleyerek yollara düşmezdik.

Benim sizlere aktaracağım gezilerin çoğu uçak yolculuğudur. Gittiğim ülkede tren ve otobüs yolculuğu yapmayı severim. Ama yola çıkarken de kendimi çok yoramam. On ay önceden aldığım ucuz bir uçak bileti ile gittiğim yerde keşfe çıkarak otobüse binmek çok daha zevkli gelmiştir bana.

Nereden başladım? Üniversite yıllarım okuyarak ve neredeyse her gün ders çalışarak geçtiğinden üniversite hayatım bittikten sonra çok daha aktif gezmeye başladım.

Gezmek için neye ihtiyacımız var? Gezmek için temel seviyede yabancı dile ihtiyacımız var. Ama yabancı dil bilgisi yeterli değildir. Gezerken fark etmişsinizdir, insanların çoğu yurtdışında yemek siparişini dahi verirken zorlanır, utanır sıkılır. Kimi zaman da heyecandan diyeceğini diyemeden karşı tarafın kafasını karıştırır. Yani bilginizden ziyade önemli olan rahat ve cesur olmanızdır. Söyleyin gitsin.

Çok bilgili olmamız gerekir mi? Elbette yola çıkarken çok bilgili değilizdir. Zaten keşfedeceğin şeyi önceden biliyorsan bunun ne anlamı olabilir ki? Bilgimiz yok ama aklımız var. Oturup internet sayfalarında gezineceğiz, tanıdık kimselere soracağız ve bence en önemlisi gittiğimiz yerde insanlarla tanışacağız. Gittiğimiz yerdeki insanlar bizlere en doğru bilgiyi verecek olanlardır. Onlar orada yaşadıklarından en güzel yemeğin yerini ve gidilecek yolun en kolay halini aktaracak kimselerdir.

Yalnız gezmek zor mu? Hayır. Gezilerin en güzeli yalnız yapılanlardır bana göre. Çünkü yalnız gezerken uyandığında birinin hazırlanmasını beklemezsin ve erken yola koyulabilirsin. Yemek yerken kolayca yemek seçebilirsin ve en önemlisi hiç tanımadığın insanlarla kolayca iletişim kurabilirsin. Yanında biri olduğunda bunları yapamazsın. Ve en önemlisi seyahatin bittiğinde kendinle gurur duyarsın çünkü sen bunları tek başına başarmışsındır.

Elimden geldiğince bugüne kadar yapmış olduğum ve belki de bu süreçte yapmakta olacağım tüm gezileri size aktarmaya çalışacağım. Unutmayın ki zevkler ve renkler tartışılmaz. Tüm aktaracaklarım benim zevklerimi ve benim bakış açımı yansıtacaktır. Şimdiden herkese iyi yolculuklar.

Son olarak şunu söylemek isterim, her gün aynı şehirde aynı yolda yürümeye devam edersek bu dünyada yaşamıyor oluruz çünkü dünya inanın çok büyük.

Sevgiler,

Av. Merve Arcasoy

Bu içeriğe tepkiniz nasıl oldu?
Bayıldım
0
Kızgın
0
Komik
0
Şaşkın
0
Üzgün
0
Henüz yorum yok. İlk yorumu siz yapın!

Bir cevap bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Türkiye'den ve Dünya’dan kadınlara öncelikli olarak, bütün kesimi ilgilendiren haberler tarafımızca bizzat yapılmaktadır. La Femme Nicomedia bir markadır. Her hakkı saklıdır. Bu websitesinde yer alan hiçbir metin/haber izin almadan kopyalanamaz.

Yukarı Kaydır