Şu anda okuyorsunuz
Clara Belle Drisdale,

Clara Belle Drisdale,

Clara Belle Drisdale, 1885 Ekim’inde Plum, Texas’ta doğdu. 1903’te başlayan Prairie View Normal ve Independent College’da (şimdi Prairie View A & M University), Texas’taki Prairie View’de, 1903’te mezun oldu.

Clara Belle Drisdale. Prairie View Normal ve Independent College’da sınıfının Valedictorian’ı, ca. 1905

1917’de Jasper Williams ile evlendi ve üç oğlu oldu: Jasper, James ve Charles. Bay Williams, 1946’da öldü.

Williams, Chicago Üniversitesi’nde dersler aldı ve daha sonra, 1928 sonbaharında New Mexico Ziraat ve Mekanik Sanatları Koleji’ne girdi.

Bayan Williams, Las Cruces’in devlet okullarının ayrıldığı bir dönemde, 20 yıldan fazla bir süredir New Mexico’daki Las Cruces’deki Booker T. Washington Okulu’nda ders verdi. Öğretim sırasında sadece yaz aylarında verilen kursları alıyordu ve 1937’de 51 yaşında NMCA & MA’dan İngilizce Lisans derecesini aldı.

Clara Belle Williams, 1950’lerde yüksek lisans dersleri alarak mezuniyet tarihinin ötesinde eğitimine devam etti. Bayan Williams, sıkıntının üstesinden gelmek için parlak bir örnek verdi ve ailesine ve yaşamı boyunca tanıştığı insanlara ilham kaynağı oldu.

Bayan Williams’ın üç oğlunun hepsi üniversiteye gitti ve tıbbi derecelerle mezun oldu. Charles, Washington DC’deki Howard Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne girdi; Jasper ve James, Nebraska, Omaha’daki Creighton Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun oldu. Illinois, Chicago’da Williams Clinic’i kurmaya devam ettiler. Bayan Williams her zaman oğullarını yüksek öğrenimde başarılı olmaya çağırdı – ve bunu yaptılar.

Clara Belle Williams

Clara Belle Williams hayatı boyunca birçok onursal ödül almaya devam etti. Yüksek öğrenimine devam ederken önündeki önemli ayrımcılık engellerine rağmen başardı. 1961’de New Mexico Eyalet Üniversitesi onuruna ana kampüste Williams Street adını verdi. 1980 yılında NMSU’dan Onursal Hukuk Doktora derecesi aldı.

Clara Belle Williams Günü 13 Şubat 2005 Pazar günü NMSU’da kutlandı. Festivallere NMSU İngilizce Binasının Clara Belle Williams Hall adı verildi.

Bayan Williams, 3 Temmuz 1994’te 108 yaşında vefat etti.

Bu içeriğe tepkiniz nasıl oldu?
Bayıldım
0
Kızgın
0
Komik
0
Şaşkın
0
Üzgün
0
Henüz yorum yok. İlk yorumu siz yapın!

Bir cevap bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Türkiye'den ve Dünya’dan kadınlara öncelikli olarak, bütün kesimi ilgilendiren haberler tarafımızca bizzat yapılmaktadır. La Femme Nicomedia bir markadır. Her hakkı saklıdır. Bu websitesinde yer alan hiçbir metin/haber izin almadan kopyalanamaz.

Yukarı Kaydır