Şu anda okuyorsunuz
Chikapalli Anasuyamma

Chikapalli Anasuyamma

Chikapalli Anasuyamma

Bu 49 Yaşındaki Hindu Kadın 22 Köyde 2 Milyondan Fazla Ağaç Dikti ve UNESCO Ödülü Kazandı!

Çevreyi korumak, yetkililerin sorumluluğunda değil, aynı zamanda genel olarak insanların da sorumluluğundadır.
Hindistan’ın Telangana eyaleti Sangareddy semtindeki Pastapur köyünün bir sakini olan 49 yaşındaki Chikapalli Anasuyamma, doğayı korumaya ve katkıda bulunmaya çalışmakta, çorak, kullanılmamış veya ihmal edilmiş arazilere 2 milyondan fazla fidan dikmiştir ve iki ülke ulke buyüklüğünde bir alanın ormana dönüşmesinfe etkili olmuştur. İlçedeki 22 köyün genelinde bir düzine orman varlığı kazanmıştir.
Deccan Kalkınma Derneği (DDS) üyesi olan Anasuyamma, Pastapur’da tüm kadın gruplarını örgütledi ve köy çevresindeki arazileri ormanlara dönüştürdü.
Anasuyamma, 20 yaşlarının ortasında, kocası tarafından terk edildiğinde ve bir okula gidecek kadar para kazanma seçeneği yoktu, çünkü bunu cok istiyordu ve asla okula gönderilmedi. Sonunda oğluna bakmak için önemli gelir getirecek işler aldı.
Kısa bir süre sonra bir komşu aracılığıyla DDS ile temasa geçti ve nihayet çevre odaklı çalışmak istediğini anladı. Gündüzleri çalıştı ve akşam DDS seanslarına katıldı.
Daha sonra, ağaçlandırma onun yaşamı ve görevi haline geldi.
1200 dönümlük araziyi ağaclarla kapladı ve bitkilerin hayatta kalma oranının yüzde 80 civarında olduğu bugünki orman dokusundan gözlemlenebiliyor…

Bu içeriğe tepkiniz nasıl oldu?
Bayıldım
0
Kızgın
0
Komik
0
Şaşkın
0
Üzgün
0
Henüz yorum yok. İlk yorumu siz yapın!

Bir cevap bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Türkiye'den ve Dünya’dan kadınlara öncelikli olarak, bütün kesimi ilgilendiren haberler tarafımızca bizzat yapılmaktadır. La Femme Nicomedia bir markadır. Her hakkı saklıdır. Bu websitesinde yer alan hiçbir metin/haber izin almadan kopyalanamaz.

Yukarı Kaydır