Şu anda okuyorsunuz
CAN DOSTUNUZ ‘UN BEDEN DİLİNİ İYİ ANLAYIN

CAN DOSTUNUZ ‘UN BEDEN DİLİNİ İYİ ANLAYIN

KENDİMİZ İÇİN EN DOĞRU CAN DOSTUNU SEÇMEK

Konuşma sadece sözcüklerle düşüncelerini ifade etmek değildir. Evrenin diğer canlıları ile iletişim kurabilmektir. Bu yeteneğe de tüm yüksek seviyeli hayvanlar sahiptir.Doğa da var olan her çeşit canlı kendi aralarında iletişim kurmaktadırlar. Hayvanlar bizim için anlamsız gelen ses, koku ve vücut hareketleri ile iletişim kurarlar. Köpekler aynen ataları kurtlar gibi iletişim kurarlar ve kendilerini ifade ederler. Siz farkında olmasanız bile köpeğiniz sizin vücut dilinizi anlamaktadır. Örneğin çocuğunuza ya da eşinize sarıldığınız anda köpeğiniz hemen ortaya yanınıza gelir, öfkelendiğinizde ise köpeğin ortadan kaybolduğunu görürsünüz. Ya da kötü niyetli bir kişinin size saldırısı anında köpeğinizin de sizinle beraber savaştığını görürsünüz.

Şimdi can dostumuz köpeklerin vücut dilini okuyarak aslında bize ne anlatmak istediklerini açıklayalım.

-Oyun oynamak istiyorum

Oyun oynamak isteyen can dostunuz doğal olarak mutludur. Kendini rahat hisseder. Ağzı açıktır ve mutlu bir ifade ile gözlerinizin içine bakar, sizi oyuna davet etmek için birkaç kez havlar. Bu arada kendini olabildiği kadar şirin gösterme uğraşısı içindedir. Oyun oynamak istediğini anlamak için en çok kullandığı hareket ise, ön ellerini uzatarak göğsünü yere değdirmesi ve kuyruğunu heyecanlı bir şekilde sallayarak gözlerinizin içine bakmasıdır. Hatta o an üzerinize bile atlayabilir.

Eğer siz oyun oynamak istemiyorsanız köpeğiniz ile göz temasından kaçının ve köpeğinize arkanızı dönün ya da başınızı çevirin. Kendisine başka bir oyun alanı bulacaktır. Emin olun.

-Can dostunuzun gülümsemesi ve tebessüm etmesi

Eğer can dostunuz gülmez, teşekkür etmekten ne anlar diyorsanız yanılıyorsunuz. Köpekler insana kuyrukları vasıtasıyla güler ve teşekkür eder. Kuyruğun rahatça sallanması size güldüğünün işaretidir. Kuyruğunu sallama hızı da bizim kahkahamız olarak nitelendirebiliriz.

-Sakin ve iddialı

Bir köpek sakin ve iddialıysa başı, kulakları ve kuyruğu dik durur ama bedeninde gerginlik yoktur. Eğer kuyruğunu sallarsa yavaş ya da orta hızla ve ritmik bir şekilde olacaktır.

-Sakin itaatkar

Bir köpek sakin ve itaatkarken, kulakları başına yakındır. Kuyruğu da orta yükseklikte ve bedeni de rahatlamış görünecektir. Çoğu zaman yatar ya da oturur. En itaatkar olanlar çenelerini patilerine ya da yere dayarlar.

-Agresif

Agresif bir köpek, bedenindeki gerginlik hariç, sakin ve iddalı bir köpeğin tüm işaretlerini taşıyabilir ve bedeni neredeyse bir tasmayla çekiliyormuş gibi öne doğru eğilmiştir. Agresif bir köpek aynı zamanda göz teması da kuracaktır. Bazıları hırlama,  dişlerini gösterme ya da havlama konusunda sinyaller gösterirler ancak bu işaretler yoksa köpeğin ısırmayacağı anlamına gelmez. Şayet köpek kuyruğunu sallıyorsa  ısırmayacak anlamına gelmez. Agresif köpekler genellikle kuyruklarını yukarıya kaldırarak, çok hızlı bir şekilde sallarlar.

-Korku ve endişe

Korku dolu bir köpek genelde kuyruğunu aşağıda bacaklarının arasında tutar.

-Beni yalnız bırak

Bazı köpekler ruhsal durumları ne olursa olsun ara sıra insanların yanlarına yaklaşmalarını istemezler ve bunu size bildirirler. En sık verdikleri işaret, köpeğin geri dönüp sizden uzaklaşması şeklinde olacaktır. Eğer bir köpek bunu yaparsa, onu takip etmeyin. O’na saygı gösterin. Bir diğer yaptıkları hareket ise başlarını çevirerek göz temasından kaçınmalarıdır. Beni yalnız bırak demeleri hırlamayla ya da dudaklarını şapırdatmasıyla anlatabilir.

-Havlama

Köpek seslerinde dikkat edilmesi gereken birkaç önemli detay vardır. İlk başta sesin yüksekliği gelir. Köpek havladığında, derin bir ses çoğunlukla öfke ve olası saldırganlığın işaretidir, ama ince tiz bir ses korku ve acıyı dile getirir, daha az tiz olduklarında zevk ve oyunculuğu gösterir. İnsanların dilinde de aynı farklılıklar gözlemlenir. Bir insan öfkeli olduğunda ses kalınlaşır, korktuğunda tiz olur. Köpek seslerinde ikinci boyut, sesin sıklığı ve tekrarlanma hızıdır. Hızlı ve sık sık tekrarlanan sesler, belirli bir heyecan ve aciliyete işaret eder. Seslerin süresi de önemlidir. Kısa süreli keskin, yüksek sesler korku ve ya acıyı gösterirken aynı sesler uzun süreli olduğunda sevinç ve oyunculuğa işaret ederler.

Sevgili gönül meleklerim can dostlarımızın beden dilini anlamak hiç de zor değil. Sadece onları anlamaya çalışmak yeterli. Sahibi olduğunuz can dostunuz siz nasıl yetiştirirseniz öyle büyür ve yetişir. Aynı bir çocuğu yetiştirmek gibi. İyi yetiştirilen sevgiyle büyütülen bir kurt köpeği ya da Doberman cinsi köpek aile köpeği ve sevecen bir can dostu olabilir. Ancak yanlış yetiştirilen agresif büyütülen ufak cins terrier bile yetiştiricileri sayesinde azgın bir canavara dönüştürülebilir. Bu yetiştirenle alakalıdır. Yani kısacası ne ekerseniz onu biçersiniz.

Vaktiyle yaşlı bir adam varmış. Kulübesinin önünde torunuyla otururken az ötede birbirleriyle boğuşup duran iki köpeği izliyorlarmış. Köpeklerden biri beyaz diğeri ise siyahmış. On iki yaşındaki çocuk kendini bildi bileli o köpekler dedesinin kulübesinin önünde devamlı boğuşup dururlarmış.

Dedesinin sürekli göz önünde tuttuğu yanından ayırmadığı iki iri köpekmiş bunlar. Çocuk kulübeyi korumak için birinin yeterli olduğunu neden ötekinin de olduğunu, hem niye renklerinin birinin siyah ve diğerinin beyaz olduğunu anlamak istiyormuş artık. O merakla dedesine sormuş.

Yaşlı reis, bilgece bir gülümsemeyle torununun sırtını sıvazlayarak

İlginizi Çekebilir
arzu

-Onlar demiş, benim için simgedir evlat.

-Neyin simgesi diye sormuş çocuk.

-iyiliğin ve kötülüğün simgesi aynen şu gördüğün köpekler gibi, iyilik ve kötülük içimizde sürekli mücadele eder durur. Onları seyrettikçe ben hep bunu düşünürüm. Onun için yanımda tutarım hep onları.

Çocuk, sözün burasında mücadele varsa, kazananı da olmalı diye düşünür ve her çocuğa has bitmeyen sorulara bir yenisini ekler.

-Peki sence hangisi kazanır mücadeleyi?

Bilge reis, derin bir gülümsemeyle bakmış torununa,

-Hangisi mi evlat? Ben hangisini iyi beslersem o.

Sevgili gönül meleklerim can dostlarınızı iyi yetiştirin. Mutlu kalın. İçinizdeki iyiliğe iyi bakın. Gelecek haftaya kadar esen kalın sağlıcakla can dostlarıyla kalın.

Sevgilerimle

Zerrin AKINCIBAŞI KAPLAN

 

Bu içeriğe tepkiniz nasıl oldu?
Bayıldım
0
Kızgın
0
Komik
0
Şaşkın
0
Üzgün
0
Henüz yorum yok. İlk yorumu siz yapın!

Bir cevap bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Türkiye'den ve Dünya’dan kadınlara öncelikli olarak, bütün kesimi ilgilendiren haberler tarafımızca bizzat yapılmaktadır. La Femme Nicomedia bir markadır. Her hakkı saklıdır. Bu websitesinde yer alan hiçbir metin/haber izin almadan kopyalanamaz.

Yukarı Kaydır