Şu anda okuyorsunuz
ADİGE CUMHURİYETİ..MAYKOP KÜLTÜRÜ.

ADİGE CUMHURİYETİ..MAYKOP KÜLTÜRÜ.

ADİGE CUMHURİYETİ..MAYKOP KÜLTÜRÜ

Uzmanlar Rusya Cumhuriyeti içinde , Adige cumhuriyetinin başkenti olan “Maykop ” şehrinde ortaya çıkarılan bulguların ( Sümer ve Anadolu, Suriye ) M.Ö 4000 li yıllara ait olup ve çagdaşı olduğunu vurgularlar…Demir haricinde bütün metallerin işlendiği büyük bir Tunç Çağı kültürüdür…Kafkas arkeolojisi içinde önemli bir yer tutan Maikop (Maykop) hazineleri tesadüfen kraliyet kurganlardan ele geçmiş buluntulardır…Tarihçi İsmail Miziyev, Kafkasya’daki bu kurganların Proto-Türklerin yaptığını ve Kuzey Kafkasya’daki Kabardey Balkarya’nın başkenti olan ‘küçük nal’ anlamına gelen Nalçik şehrindeki kurganların da bunu gösterdiğini bildirmiştir….
Buluntular kuzey batı Kafkasya dağı eteklerinde bulunan Kuban Irmağı civarında bulunmuştur..
Bu bölgede bir defin tepesinde ele geçen bulguların arasında altın ve gümüş uzun çubuklar yani pipetlere rastlanmıştır…St Petersburg bilim akademisi çalışmalarında , pipetle sıvı içmenin en eski örneklerinden olan M.Ö 5. veya 4. bin yıla ait aynı bölgedeki bir defin yerinde bulunan ortak bir kabın içinden pipetlerle içki içen insan tasvirlerinden yola çıkarak büyük ihtimalle bira içmek için kullanıldığını öne sürmektedirler…

Ayla ÖTÜK
#TARİHVEARKEOLOJİNİNGİZEMİ #maykop #aylaötük 

Bu içeriğe tepkiniz nasıl oldu?
Bayıldım
1
Kızgın
0
Komik
0
Şaşkın
0
Üzgün
0
Henüz yorum yok. İlk yorumu siz yapın!

Bir cevap bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Türkiye'den ve Dünya’dan kadınlara öncelikli olarak, bütün kesimi ilgilendiren haberler tarafımızca bizzat yapılmaktadır. La Femme Nicomedia bir markadır. Her hakkı saklıdır. Bu websitesinde yer alan hiçbir metin/haber izin almadan kopyalanamaz.

Yukarı Kaydır