Şu anda okuyorsunuz
22. RANDEVU İSTANBUL ULUSLARARASI FİLM FESTİVALİ BAŞLADI!

22. RANDEVU İSTANBUL ULUSLARARASI FİLM FESTİVALİ BAŞLADI!

22. RANDEVU İSTANBUL ULUSLARARASI FİLM FESTİVALİ BAŞLADI!

Nişantaşı City’s Cinemaximum’da seyirciyle buluşan Aleksandr Veledinsky’in Paris’te düzenlenen Rus Film Haftası’nda ve 69. Berlin Film Festivali’nin Rus Filmleri Seçkisinde gösterilen, 90’lı yılların Soloviev ve Shakhnazarov filmlerinin ruhunda doğrusal olmayan bir anlatıya sahip sofistike filmi IN THE PORT OF CAPE TOWN / BİR ZAMANLAR CAPE TOWN LİMANINDA’nın gösteriminden sonra filmin yapımcısı Vladimir Ignatiev seyircilerin sorularını yanıtladı. Seyircinin yüksek katılım gösterdiği, yer yer eğlenceli, yer yer derin bir sohbete dönüşen söyleşide Ignatiev, filmin gerçek bir hikâyeden uyarlandığını ve hikayesi anlatılan askerlerden birinin diğer yapımcının babası olduğunu dile getirdi vefilmin hikayesinin bir günde St. Petersburg, Kırım ve Cape Town şehirlerinde geçtiğini anlattı.

Günün son izlenen filmi ise Alexander Sukharev’in MMA hayranı olan ve yetimhanede büyüyen Alexander’ın hikayesini anlattığı WATCH MY LOVE / İZLE AŞKIM oldu. Filmin yapımcısı Victor Glukhov da seyirciyle buluştu ve seyircinin sorularını yanıtladı. Filmin çekimini teşvik edenlerin bir engelliler vakfı olduğunu dile getiren yapımcı; “Filmdeki birçok şeyi yönetmene ve onun akışına bıraktık.” dedi. Rusya’da böyle bir film yapmanın oldukça zor olduğunun altını çizen Glukhov sözlerine şöyle devam etti; “Engelliler vakfının da talebiyle önce gerçek hayatta duyma ve işitme engelli olan insanları oyuncu olarak kullanmaya çalıştık, ancak profesyonel oyuncu olmayan bu kişileri ekim takvimine kadar yetiştirmenin mümkün olmadığını gördüğümüzden, yeniden profesyonel oyunculara dönmek zorunda kaldık”

Rusya’da 13 milyonun üzerinde engelli olduğunu ve maalesef onları toplum içinde göremediklerini dile getiren Victor Glukov, onların iletişime geçme konusunda farklı olduklarını ve iletişime geçme araçlarının sadece jest ve mimiklerden oluştuğunu ifade etti.

Film gösterimleri ile sinemaseverlere yılın son festivalinde dolu dolu bir program sunacak olan 22. Randevu İstanbul Uluslararası Film Festivali, 26 Aralık tarihine kadar Türk ve Rus Sineması’ndan en yeni ve beğenilen filmleri Nişantaşı City’s Cinemaximum’da seyirciyle buluşturacak.

Bu içeriğe tepkiniz nasıl oldu?
Bayıldım
0
Kızgın
0
Komik
0
Şaşkın
0
Üzgün
0
Henüz yorum yok. İlk yorumu siz yapın!

Bir cevap bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Türkiye'den ve Dünya’dan kadınlara öncelikli olarak, bütün kesimi ilgilendiren haberler tarafımızca bizzat yapılmaktadır. La Femme Nicomedia bir markadır. Her hakkı saklıdır. Bu websitesinde yer alan hiçbir metin/haber izin almadan kopyalanamaz.

Yukarı Kaydır