Şu anda okuyorsunuz
HİNT OKYANUSUNUN KALBİ MALDİVLER

HİNT OKYANUSUNUN KALBİ MALDİVLER

maldivler

Sürgün edilmiş bir Hint Prensi tarafından kurulan Maldivler, resmî adıyla Maldiv Cumhuriyeti, Hint Okyanusu’nda, Hindistan’ın güneyinde ve Sri Lanka’nın yaklaşık 750 kilometre güneybatısında Müslümanlardan ve toplam 1200 adadan oluşuyor. Para birimi Rufiya’dır. Balayı çiftleri burayı çok tercih ediyor.

Genelde uçuşlar Dubai ya da Abudabi üzerinden aktarmalı oluyor ve uçuşlar toplamda 8 saat sürüyor. Öncelikle uçak başkent olan Male şehrine iniyor ve buradan adalara sürat botu ya da deniz uçağıyla geçiyorsunuz. Sürat botu biraz daha ekonomik oluyor. Biz ailecek, ben, eşim ve oğlumun olduğu her şey dahil bir tur tercih ettik. Size de tavsiye ediyorum. Genelde adalarda ödemeler dolar olarak gerçekleşiyor. Sürat botu ile Hura adasına gittik. Deniz ve kumsal o kadar güzel ki metrelerce ötesini bile net şekilde görebiliyorsunuz. Adalardaki kumsal aslında mercan parçacıklarından oluşuyor. Bu yüzden kumlar beyaz, deniz turkuaz renkte. Kumsaldaki kumlar içlerinde birçok kabuklu canlı içerdiğinden hareket ediyor.
Kırmızı kollu yengeçler o kadar aktifler ki adada bir ağaçtan coconat düşse yengeçlerin hepsi yan yan koşarak iki kıskacına sıkıştırıp apar topar koca coconatları kaçırıyorlar.
Maldivler Cumhuriyeti Müslüman olduğu için alkol satışı yasak. Genelde yiyeceklerimize papaya suyu ve coconat eşlik ediyor.

Adaların vazgeçilmezi Tuna Steak inanılmaz lezzetli soslarla marine edilmiş. Kahvaltıda bile yemek isteyebileceğiniz leziz bir steak. Otellerde ada halkı çalışıyor ve elleri inanılmaz lezzetli. Çok samimi ve güvenilirler. Asla adalarda hırsızlık yaşanmıyor. Ve koca adada 3 tane polis var.

En düşük rakıma sahip ülke olduğu için ve güneşe yakın olduğu için genellikle oraya özgü 60 faktör güneş kremleri kullanıyorsunuz ve sürünce sanki vücudunuz fondöten kaplanmış gibi oluyor.

Papağanlar, muz ağaçları ve coconat ağaçlarındaki minik coconatlarla beslenen devasa yarasalara sahip. Siz güneşlenirken üzerinizden sanki ejderha uçuyor.


Deniz o kadar zengin ki rengarenk balon balıkları beklerken hızlıca yılan balıkları geçiyor. Bir vatos balığı suya kuyruğunu vurup yavru köpek balığını korkutuyor ve bunların hepsini aynı anda görüyorsunuz. Bebek köpek balıkları zararsızlar. Şnorkelle dalış ve sörf için çok uygun bir lokasyon.

Adada ulaşım bisiklet, motosiklet ve golf araçları sayesinde sağlanıyor. Otelde ilk defa bu mimaride gördüğüm banyonun üstü açık ve odanın bir kısmına mıcır taşları dökülmüş çamaşır asma bölümü. Yani yağmur yağdığında duştaki kişi aynı anda yağmur altında da duş alıyor. Her gün birkaç kez yağmur yağıyor. Sanırım hava sıcak olduğu için mimari bu şekilde. Su üzeri havuz villalar da çok meşhur.
Maldivler şahane, egzotik, şaşırtıcı.
Ölmeden önce görülmesi gerekenler arasında.

ARZU KURUM DALKIÇ

İlginizi Çekebilir
DRAKULA’NIN ÜLKESİ ROMANYA

2021-MALDİVLER

Bu içeriğe tepkiniz nasıl oldu?
Bayıldım
0
Kızgın
0
Komik
0
Şaşkın
0
Üzgün
0
Henüz yorum yok. İlk yorumu siz yapın!

Bir Cevap Yazın

Türkiye'den ve Dünya’dan kadınlara öncelikli olarak, bütün kesimi ilgilendiren haberler tarafımızca bizzat yapılmaktadır. La Femme Nicomedia bir markadır. Her hakkı saklıdır. Bu websitesinde yer alan hiçbir metin/haber izin almadan kopyalanamaz.

Yukarı Kaydır