Şu anda okuyorsunuz
DİZ AĞRILARINA BU YÖNTEMLE SON VERİN

DİZ AĞRILARINA BU YÖNTEMLE SON VERİN

DİZ AĞRILARINA BU YÖNTEMLE SON VERİN

Günümüzde yaşam koşullarıyla da ilişkili olarak giderek birçok kişiyi etkileyen diz ağrısı; toplumda sık rastlanan, özellikle orta ve ileri yaş grubunda görülen bir ağraz olarak öne çıkıyor. Diz ağrısı kişinin hareket yeteneğini azaltırken, sosyal yaşama katılımını ve yaşam kalitesini olumsuz etkileyen bir durum olarak göze çarpıyor. Diz ağrısı yaşayan kişiler, yürüme, merdiven inip çıkma, çömelme gibi hareketlerde ciddi sıkıntı yaşıyor.

Türkiye İş Bankası İştiraki Bayındır Kavaklıdere Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölüm Başkanı Prof. Dr. M. Nafiz Akman diz ağrısını tedavi edebilmek için öncelikle sebebinin ne olduğunu ve hangi aşamada olduğunu bilmek gerektiğini ifade etti. Akman hastanın detaylı hikayesinin alınması, iyi bir fizik muayene yapılması ve takiben gerekli laboratuvar ve radyolojik incelemelerin tamamlanması gerektiğini belirtti.

Yaş gruplarına göre farklılık gösteren diz ağrısının, toplumda en sık görülen nedenleri gonartroz (diz eklemi artrozu/kireçlenmesi), menisküs/bağ yırtığı, tendinit/bursitler ve eklem iltihabıdır (artrit/sinovit).

BASTON İLE HASAR OLUŞUMU ENGELLENMELİ

Prof. Dr. M. Nafiz Akman akut evrede diz ağrısı yaşayan kişiler için tavsiyelerde bulunarak şu bilgileri verdi: “Diz ağrısında ilk yapılacak işlemler; soğuk uygulama, istirahat ve ilaç tedavisidir. Bu aşamada eklemi korumak ve daha fazla hasar oluşumunu engellemek temel hedeftir. Yük bindirmeyi azaltmak için hastaya baston/koltuk değneği gibi destekler verilmeldir. Tedaviye ağrı kesici, yangı giderici ilaçlarla başlanır ve ayrıca dizlik ve benzeri yardımcı araçlar da kullanılabilir. Ağrı sebebi olarak enfeksiyon düşünülürse, antibiyotik tedavisi, eklem lavajı gibi ek işlemler yapılmalıdır. Akut dönemi takiben asıl hastalığın tedavisi ve rehabilitasyonuna yönelik işlemler uygulanır

HASTANIN YANI SIRA AİLELER DE BİLİNÇLİ OLMALI

İlginizi Çekebilir
Kabızlığı önlemenin 4 yolu

· Kronik diz ağrılı hastalarda; özellikle kronik/ilerleyici ağrı, fonksiyon kaybı ve günlük yaşam aktivitelerinde ciddi zorluğa yol açan Gonartroz (öncelikle diz eklem kıkırdağının hasarlanması, giderek tüm eklem yapılarının bozulması ve kireçlenmesi) hastalarına uygulanan fizik tedavinin amacı; ağrının giderilmesi, eklem hareket genişliği ve fonksiyonlarının geri kazanımı, kasların güçlendirilmesi, denge ve yürüyüşün kalitesinin artırılması, kişinin özgüveninin sağlanması ve günlük yaşam aktivitelerindeki zorluğun ortadan kaldırılmasıdır.

· Öncelikle hasta ve ailesi, hastalık hakkında bilgilendirilmeli, ev ve işyerinde yaşamını kolaylaştırıcı düzenlemeler hakkında eğitilmelidir. Hastanın fazla kilosu varsa diyetisyene yönlendirilmeli, hasta düzenli aktivite ve ev egzersizleri yapması için motive edilmelidir.

FİZİK TEDAVİ İLE AĞRISIZ BİR HAYAT MÜMKÜN

  • Diz ağrılarında uygulanan fizik tedavi uygulamaları, hastanın günlük hayata daha hızlı geri dönmesine ve yaşam kalitesinin artmasına yardımcı olur. Diz ağrısı çeken hastalarda fizik tedavi; uzman hekimin muayene ve tetkikleri takiben oluşturduğu program doğrultusunda, Fizyoterapistler tarafından uygulanan değişik elektrik akımları, elektromanyetik dalgalar, ısı uygulamaları gibi eklemi hazırlayıcı/destekleyici işlemleri takiben yine Fizyoterapistler tarafından yaptırılan tedavi edici egzersizlerden oluşur. Bu süreçte lokal enjeksiyonlar, farklı yardımcı cihaz ve destekler ile kinesiotaping de yapılabilir. Bu uygulamalar yetersiz kaldığında eklem içi hyaluronik asit, PRP (platelletden zengin plasma) ve kök hücre tedavilerine geçilir.
  • Tüm bu konservatif tedavilerle sonuç alınmazsa, kişinin ağrısı sürüyor ve hastalık yaşam kalitesini azaltıyorsa, yürüme mesafesi çok kısalmış ve merdiven inip çıkmada ciddi sorun yaşıyorsa, yaşamını sürdürmek için ikinci bir kişiye ihtiyaç duyuyorsa ve alışık olduğu yaşam tarzını sürdüremiyorsa girişimsel cerrahi yöntemlere başvurmak gerekir.
Bu içeriğe tepkiniz nasıl oldu?
Bayıldım
0
Kızgın
0
Komik
0
Şaşkın
0
Üzgün
0
Henüz yorum yok. İlk yorumu siz yapın!

Bir cevap bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Türkiye'den ve Dünya’dan kadınlara öncelikli olarak, bütün kesimi ilgilendiren haberler tarafımızca bizzat yapılmaktadır. La Femme Nicomedia bir markadır. Her hakkı saklıdır. Bu websitesinde yer alan hiçbir metin/haber izin almadan kopyalanamaz.

Yukarı Kaydır